Sa nama je lakše

Šta poneti u putnoj apoteci

Šta poneti u putnoj apoteci

Ukoliko imate u planu putovanje, evo nekoliko saveta o tome šta bi trebalo da ponesete sa sobom, kako bi izbegli nepotrebne komplikacije na odmoru. Prvo i osnovno, sapkujte u kofer zdravstvenu knjižicu ili putno zdravstveno osiguranje ukoliko putujete u inostranstvo. Zatim, potrebno je poneti svoju priručnu apoteku, i to ono nephodno i najnužnije. Bitno je da lekovi uvek budu u originalnom pakovanju sa uputstvom za upotrebu i sa važećim rokom trajanja, odvojeni od drugog prtljaga. To važi i za hroničnu terapiju koju pacijent svakodnevno koristi i nosi sa sobom na putovanje.

Putna apoteka mora sadržati lekove za neželjene situacije i to:

  1. Lekove protiv mučnine u vožnji za osobe koji imaju takvih problema (Dimigal, Dramine, Aviomarin)
  2. Lekove protiv bolova i povišene temperature u bliku tableta, šumećih oblika, sirupa ili čepića spram uzrasta kom su namenjene (paracetamol, ibuprofen i/ili neki drugi nsail koji pacijent koristi)
  3. Lekove i probiotike protiv proliva i stomačnih tegoba, kao što su probiotici, bulardi, medicinski ugalj, Enterofuryl stop ili Smecta u zavisnosti od konkretnih tegoba i uzrasta. Pored preparata za obnavljanje crevne flore neophodno je koristiti rastvore za nadoknadu tečnosti i elektrolita kao što su: Orosal, Rehidran i slično. Nekada je korisno imati i kombinovane preparate, Catidral ili Rehidro Max koji pored elektrolita sadrže i diosmectit tj bulardi.
  4. Preprate protiv zatvora: Laxomucil ili Laxogel. 
  5. Antiseptike za usta i grlo u obliku spreja ili oribleta kao prvu pomoć kod bola ili peckanja u grlu i kažlja: Tantum, Septolete, Strepsils, Lysobact, Isla, Propomucil i slično.
  6. Prva pomoć – sredstvo za dezinfekciju površinskih rana, 3% hidrogen, povidon jod ili Octenisept, sterilna gaza, zavoj, flaster, antibiotski prašak ili sprej.
  7. Lekovi protiv alergija ( antihistaminici) i kreme/gelovi  npr. Fenistil, Synopen, Hiper hama gel kod uboda insekata.
  8. Lekovi za prve simptome prehlade i gripa kao što su popularni Fervex prašak i tablete, Caffetin cold prašak ili tablete, Defrinol i Defrinol forte tablete, Tylol hot, Coldrex i sl.
  9. Sprejevi za nos – dekongestivi (Snup, Operil, Rinoff,Olynth).
  10. Kapi za oči – veštačke suze pored suvog i nadraženog oka od soli, vetra ili peska mogu pomoći kao prevencija konjuktivitisa uzrokovanog nepovoljnom okruženjem na plaži.
  11. Kreme sa zaštitnim faktorom i kreme i after sun losioni za eventualne opekotine od sunca.

Šta od kozmetike poneti na put?

Iako je letovanje nezamislivo bez izlaganja suncu, treba povesti računa o tome kada se izlažemo suncu. UV zračenje može izazvati različite tipove raka kože, pa treba i to imati na umu kada biramo kreme za zaštitu od sunčevih zraka kao i vreme koje provodimo na plaži. Najveći intenzitet zračenja je kada je sunce visoko na nebu, pa u periodu između 11 i 17h treba potražiti hladovinu. Tokom celog dana, neophodno je koristiti kreme i losione sa visokim SPF sa UVA i UVB zaštitom.

Hidratantna krema i after sun proizvod svakako treba da se nađe u Vašoj putnoj apoteci, jer će hidrirati kožu i pomoći joj da se oporavi od vrelih zraka sunca. Jekoderm mast ubrzava regeneraciju iritirane kože, pospešuje epitelizaciju i vraća sjaj i elastičnost koži. Pantenol pena ili sprej takođe mogu pomoći posle sunčanja, a pre večernje šetnje molom.

Letnja putna apoteka treba da bude prilagođena potrebama Vas i Vaše porodice i treba da ulije sigurnost i bude prva pomoć ukoliko se nađete u neželjenoj sitauciji. Naše kolege u Filly apotekama širom Srbije su Vam na raspolaganju za svako pitanje, savet ili nedoumicu, a Vama ostaje samo da se dobro odmorite i lepo provedete J